I den forbindelse arrangeres det høringer på Stjørdal den 13. september og i Ålesund den 14. september.
Det er Helse Nord-Trøndelag HF i samarbeid med nordtrønderske kommuner som er bedt om å utarbeide forslag til fagplanen, hvor kommunenes representanter er oppnevnt av KS. Det er allerede avholdt oppstartsmøte med representanter fra alle foretakene og kommunene. Forslag til fagplan er basert på innspill fra dette første møtet, Stortingsmelding nr 12 – En gledelig begivenhet og forslag til krav til fødeinstitusjoner.
Det arrangeres høringer for å sikre at kommunene og helseforetakene gir sine innspill til planen før arbeidet ferdigstilles. Det er også avgjørende med god oppslutning om planforslaget i Midt-Norge.
I etterkant av høringene og ferdigstilling av fagplanen, skal denne godkjennes av styret i Helse Midt-Norge RHF og oversendes til Helse- og omsorgsdepartementet for endelig godkjenning.

