Ørland rimeligst og meget godt egnet
Kommer svært godt ut i høringsdokument, ifølge Adresseavisen.
IFØLGE høringsdokumentet har Ørland hovedflystasjon en utfordring med Grandefjæra. Etter det Fosna-Folket kjenner til har dette aldri vært nevnt som et problem tidligere. Foto: dagfinn Aune, Uthaug - Terje Dybvik (forside)
Publisert 11.03.2010 - 13:16
Endret: 11.03.2010 - 13:42
Adresseavisen har fått tilgang på opplysninger i høringsdokumentet om landets framtidige kampflybase/r som skal legges fra i neste uke.
Her kommer det fram at Ørland hovedflystasjon kommer er rimeligste alternativ, blant annet på grunn av at det er nødvendig å anlegge en ny flystripe i Bodø. Prisen i nordlandsbyen er satt til 8,1 milliarder kroner, mens kostnadene med Ørland er satt til 5,6 milliarder.
Adresseavisen skriver også at Evenes flystasjon er funnet uegnet, blant annet på grunn av topografi og manglende innflyvningssystemer.
Utrederne peker på at Bodø skal være best egnet innen det som har med personellmessige vilkår.
Samtidig pekes det også på at Ørland har en stor utfordring med naturreservatet i Grandefjæra.

14.03.10 - 22:42
|
|
Å bygge en helt ny flystripe der det er hav i dag,nytt flytårn,ny brannstasjon,nytt fuelanlegg,nye innflyvningssystemer,nytt lagringsområde for eksplosiver,kort sagt en ny flystasjon koster 8,1 milliarder.Mens å bygge nye "garasjer" til flyene på Ørland koster 5,6 miliarder. Er det ikke noe her som skurrer ? Det med naturreservatet i fjæra flere km unna flysasjonen,hva er dette for noe ,har det noen gang i historien vært noen konflikt her ?
|
| Av: stolerikkepånoen |
Svar på innlegget |
 |

15.03.10 - 13:12
|
|
Kan ikke huske at det har vært noen konflikter de ti årene jeg har bodd her. Såvidt jeg har forstått så vil ikke en forlengelse av stripa komme i konflikt med naturreservatet.
De 5,6 milliarder det koster å etablere hovedbase på Ørland er ikke bare for hangarer til flyene, det er også forlengelse av rullebanen, innløsing av eiendommer og støyisolering av boliger, boliger for nytilsatte og flere andre ting.
|
| Av: Shaft |
Svar på innlegget |

14.03.10 - 09:44
|
|
Jeg slutter aldri å bli forundret.... Hvis man ser på kart over ørlandet så ser man verneområdene ja. Da er det lett å tenke tanken at dette er en utfordring. Men når man sjekker om det faktisk har vært noen konflikter med ØHF kan jeg ikke noensinne huske å ha hørt/lest om noe sånt så lenge vernet har eksistert. Det må være over 30 år nå. Det blir for lettvint å skrive slikt inn i en utredning uten å sjekke bakgrunnen. Plantet?
|
| Av: EE |
Svar på innlegget |

13.03.10 - 20:51
|
|
ikke rart at Bodø blir sett som stedet som er best egnte med personellmessige vilkår, når man fra sentralt hold på Rygge NEKTER å inkludere Trondheim som et bosted for ansatte på Ørland Hovedflystasjon i denne "høringen", til tross for at flere og flere har begynt å pendle fra Trondheim.
Videre så har man ikke tatt med kostnadene av all infrastruktur som må flytte på Bodø, ifm en ny flystripe ol, slike at summen er nærmere 12 milliarder enn 8,1, om ikke mer.
Nei Generalinspektøren og hans firerbande gjør så godt de kan for å sabotere for Ørlandet, slik at de kan beholde sine hus i Bodø. Skammelig egentlig når den øverste ledelse for Luftforsvaret burde tenke hva som er best for Luftforsvaret som en våpengren og ikke ut fra perosnlige behov.
|
| Av: tobakk |
Svar på innlegget |
 |

15.03.10 - 11:41
|
|
Du må være mer forsiktig med begrepet "firerbanden".
Les historie.
|
| Av: K R |
Svar på innlegget |
 |

13.03.10 - 22:13
|
|
fleste av "firerbanden" som du kaller dem har vel gått av med pensjon når flya kommer, hvis de heletatt kommer da. Det går mot delt løsning mellom Ørland og Bodø tror mange. Men slipper Bodø å flytte stripa da? Det blir vel aldri snakk om å bruke alle flye på en gang uansett, så om de har 24 eller 48 fly kommer vel på det samme. Foresten så kan de jo plassere noen fly på Bodø så Ørland har noen å plukke deler fra. Det blir vel som med fregattene, har ikke råd til å kjøpe reservadeler.
|
| Av: Trebåteigar |
Svar på innlegget |