Med gründer Svein Lilleengen ved det såkalte Dagrosfeltet på Vestråt Gård i spissen, har lokale gårdbrukere, Ørland kommune og Fosenkraft over lengre tid sett på mulighetene for å etablere en biogassfabrikk å Ørlandet.
Husdyrgjødsel
Dette skal baseres på husdyrgjødsel, etter en idè som Lilleengen har jobbet med gjenom flere år.
I forbindelse med vedtak i fjor om bygging av fjernvarmeanlegg på Brekstad, sa Ørland kommunestyre at mulighetene for biogass på Ørlandet skulle utredes.
Fosenkraft har nettopp avsluttet et forprosjekt. Der blir det fastslått at det bør jobbes videre med planene. Selskapet ser for seg å stifte et biogass-selskap sammen med lokale gårbrukere.
Stiftes før jul
Gårbrukere i både Ørland og Bjugn inviteres nå til møte førstkommende tirsdag og onsdag på Brekstad hvor eierskap, selskapsform og tegningsinnbydelse vil bli av temaene.
Fra landbruksmyndighetenes side opplyses det om at så langt er åpning for at alle gårdbrukere, både korn- og husdyrprodusenter, kan bli eiere i selskapet. Det nevnes videre at selskapet planlegges å være stiftet før jul.
Programmet for de to møtene ser slik ut:
* Status i prosjektet v/Ketil Kvam, Ørland kommune/Fosen Næringshage
* Husdyrgjødsel - biogass og agronomi v/ Siv Nilsen, LR Fosen Forsøksring og Svein Lilleengen.
* Organisering, selskapsstiftelse, vegen videre v/Geir Moe, Norges Vel
* Diskusjon.
Fleksibel energibærer
Om biogass sier Wikipedia blant annet:
Biogass referer til en gass som produseres ved naturens egen nedbryting av organisk materiale i atmosfære uten luft, f.eks. i myrer, deponier eller gjødselhauger. Prosessen kalles gjerne anaerob utråtning (engelsk: anaerobic digestion) og kjennetgnes av at prosessen forgår uten luft i motsetning til aerob utråtning som foregår med luft. I en anaerob prosess oppstår biogass som hovedsakelig består av metan (CH4) og karbondioksyd (CO2). Biogass kan også utvinnes fra gjødsel eventuelt i kombinasjon med annet organiske materiale (avfall). Den har da en CH4-andel på ca. 60 prosent. Det er også mulig å utvinne biogass fra gamle søppeldynger, såkalt deponigass. Gassen er da noe mer sammensatt og har en CH4-andel på ca. 50 prosent. Det mest vanlige er å lage biogass av gjødsel, slam, matavfall, fiskeavfall, energivekster (korn, mais, raps), men i prinsippet kan alt organisk materiale benyttes.
Biogass er en fleksibel energibærer som kan brukes til oppvarming, el.produksjon, kogenerering / CHP (Combined Heat & Power), kuldeproduksjon og matlaging. Biogass egner seg godt å legges i rør og kan dermed transporteres over lengre avstander. Ved forbenning av bioass er CO2 eneste avgass og denne kan eksempelvis utnyttes i veksthus.

