Tips oss

Tips oss 24 timer i døgnet på 72 51 57 00

  • Ring 72 51 57 00 (telefonen er betjent hele døgnet)
  • Send e-post til redaksjonen@fosna-folket.no
  • Send SMS eller MMS med bilder til 2399, kodeord FF TIPS
Ulvstuhaugen/Urstuhaugen fra et postkort anno 1920. Foto: Christian Jakobsen

Ulvstuhaugen/Urstuhaugen fra et postkort anno 1920. Foto: Christian Jakobsen

Ulvstuhaugen eller Urstuhaugen?

Slurvete uttale av navnet på den sentrumsnære haugen i Botngård har ført til navneforvirring, tror Sturla Leth-Olsen.
Fra befaringen på Ulvstuhaugen/Urstuhaugen 7. mai. Foto: Terje Dybvik

Fra befaringen på Ulvstuhaugen/Urstuhaugen 7. mai. Foto: Terje Dybvik

I forbindelse med en artikkel angående en mulig omregulering av sentrumshaugen til boligformål forleden, ble navnene som knyttes til haugen nevnt: Urstuhaugen og Ulvstuhaugen.


Forvrengning

Sturla Leth-Olsen i Bjugn er ikke i tvil om hva som er riktig. Han skriver:

«Planene for regulering av et nytt boligområde i Botngård har ført til at navnet på en haug har kommet i søkelyset. Haugen er tidligere blitt kalt Doktorhaugen, eller som det visstnok har stått i offentlige kart inntil i dag: Urstuhaugen. Det er neppe tvil om at Ulvstuhaugen er det rette navnet, men slurvete uttale har i løpet av 1900-tallet ført til en forvrengning.

LES OGSÅ:
* Underskriftsaksjon for sentrumshaug
* UFO over Urstuhaugen i 1956


Ulvestue

Navnet forekommer i offentlige dokumenter på 1800-tallet, blant annet i en veivedlikeholdssak fra rundt 1880. Betydningen av navnet er sannsynligvis at det har vært ei ulvestue på eller ved haugen. Ei ulvestue er en fangstinnretning for ulv, som besto av ei djup grav med en påle i midten. På pålen var det gjerne festet et åte. Grava var dekt av et lett lag av lauv eller bar. Når ulven skulle bykse fram for å ta åtet, gav ”stuetaket” etter, og ulven falt ned i grava uten mulighet for å komme opp. Dermed hadde jegeren en enkel oppgave.


En pest og plage

Ulven var for 100 år sia en pest og plage for gårdbrukerne i Bjugn. Det er ingen som i dag vet hvor denne ulvestua har vært, men det fins flere bergklover i området. De tyske okkupantene anla et nettverk av bunkere, løpegraver og geværstillinger på Ulvstuhaugen under siste verdenskrig. Kanskje kan en av disse ha vært ei ulvestue? I Norge er visstnok ingen ulvestuer bevart.»

Disqus
Gammeldagan

Sinte husmødre

"Vi stiller oss undrende, dernest blir vi ergelige og slår i disken..."

Surt!

Bær kan være søte og gode - eller skikkelig sure. Det syntes Lasse Postmyr på Ørlandet også i 1964...

Den store sildefesten

Silda har fra gammelt av holdt mang en i virksomhet i Fosen - kvinner som menn.

Forstår du hva dette er?

Som mangt kan dukke opp som man kan lure på bruken av.

Ung og stolt byggherre

Det er en kjent sak at «den skal tidlig krøkes den som god krok skal bli».

Følg trafikken via webkamera

Kø på Rørvik - rolig på Brekstad

- Utviklinga har vært katastrofal

Laksefiskere i Stordalselva mener årets sesong blir et være eller ikke være for elva.

Eventyrlig møte med himmel og hav

VIDEO: Kunstnere og mange andre har latt seg fascinere av lyset.

Nok en kjempedag

Nordavind, men god sommertemperatur.

Inviterer til eksklusiv middag

Norsk og nordisk mester i kokkekunst, Christian Andrè Pettersen, vil 14. og 15. juni være kveldens stjernekokk ved Leksvik Videregående Skole.

Skal dumpe avfall sørøst for Halten fyr

Beinrester fra fisk blandes i vannstrøm.

Foreldre gir trygge, syklende barn

For at barna skal få gode vaner og lære riktig atferd i trafikk er det viktig at foreldre sykler med barna allerede i tidlig alder

Eventyrlig Fosen-dag

...og godværet fortsetter i pinsen. Åfjord varmest i landet med 28,2 grader.